Це захворювання мають близько 425 мільйонів людей у світі, з них майже 1,3 мільйона – в Україні, зазначають у Міністерстві охорони здоров’я. Для профілактики розвитку захворювання лікарі радять слідкувати за вагою і раціоном.
Що таке діабет?
Діабет – це хронічне захворювання, пов’язане з нестачею в організмі власного інсуліну: підшлункова залоза не виробляє цей гормон в достатній кількості або організм не може його ефективно використовувати. Інсулін відповідає за рівень глюкози в крові.
Розрізняють три типи діабету:
- І тип. Організм не виробляє достатньо інсуліну, тож не може переробити цукор, який потрапляє до нього разом із їжею. Для попередження ускладнень хворий приймає інсулін, тож цей тип також називають інсулінозалежним. В Україні щоденної інсулінотерапії потребують майже 200 тисяч людей.
- ІІ тип. Організм неефективно використовує інсулін. Цей тип здебільшого пов’язують із надмірною вагою і браком фізичних навантажень, але є й фактор генетичної схильності. Хворі на діабет II типу не потребують доз інсуліну, однак приймають ліки, що контролюють рівень глюкози в крові.
- Гестаційний, або діабет вагітних. Характеризується зміною рівня глюкози в крові вагітної жінки. Зазвичай цей симптом зникає протягом певного часу після пологів, однак його вважають ознакою схильності жінки до цукрового діабету, частіше II типу.
Скільки людей хворіє?
Станом на 01.06.2019 р. в області знаходилось 48073 особи хворих на цукровий діабет, з них 8572 пацієнти, які отримують препарати інсуліну.
В Христинівському районі на 01.06.2019 р. знаходилось всього хворих на цукровий діабет – 1247 осіб. З них інсулінозалежних – 193 (з них 2 дітей).
Рівнем компенсації хвороби є визначення глікозильованого гемоглобіну.
У пацієнтів з цукровим діабетом ІІ типу визначення концентрації глікозильованого гемоглобіну (наказ МОЗ України від 21.12.2012 р. № 1118) проводити не рідше 2 разів на рік.
Хворим на цукровий діабет з отриманням інсуліну згідно наказу МОЗ України від 29.12.2014 р. № 1021 визначення глікозильованого гемоглобіну проводиться від 2-х до 4-х разів на рік в залежності від виду інсуліну яким лікується хворий.
Хороша компенсація хвороби це рівень глікозильованого гемоглобіну менше 7,5%.
Рай.ендокринолог Л.С.Кучер
Про автора