28 липня у світі традиційно відзначають Міжнародний день боротьби з вірусними гепатитами. Мета – підвищити рівень обізнаності населення про гепатити та зупинити поширення захворювання. 9 з 10 людей, які живуть з вірусними гепатитами, не знають свій статус. І Україна – не виключення. На жаль, ситуація в нашій країні навіть гірша. Як мінімум мільйон українців і не підозрюють, що мають гепатит С.
Що з цим робити? Основні напрями зусиль відображено в слогані цьогорічного дня боротьби з гепатитами в Україні: «Час тестуватись. Час лікуватись!»
Працюючи в сфері протидії поширенню вірусних гепатитів з 2009 року, можу виділити декілька основних завдань, які потрібно втілити на рівні держави, щоби захворювання на гепатити, а саме на вірусний гепатит С, не перетворилося на масштабну епідемію. Свого часу вона забрала в Єгипті життя сотень тисяч людей. Нинішня ситуація вже є загрозливою. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), Україна єдина з країн європейського регіону, яка увійшла до переліку з 28 держав, що мають найбільший тягар вірусних гепатитів в світі.
У світі понад 300 мільйонів людей хворіють на вірусні гепатити, серед них понад 70 мільйонів мають гепатит С. Близько 1,3 мільйонів щорічно вмирають від ускладнень, безпосередньо пов’язаних з цими хворобами. За даними ВООЗ та оцінками національних експертів, в Україні показник розповсюдженості вірусного гепатиту С складає від 3 до 5%. Тобто йдеться про від 1 до 2 мільйонів українців. Тих, хто знають про свій стан, – у десятки разів менше. Згідно з даними МОЗ України, на офіційному обліку сьогодні перебуваютьбіля 53 тисяч хворих на вірусний гепатит С.
Вірус гепатиту С – особливий. Потрапивши в організм людини, він починає свою руйнівну роботу зі знищення життєво важливого органу – печінки. Проте захворювання зазвичай розвивається абсолютно безсимптомно. Передається вірус гепатиту С переважно через кров, іноді – через статеві контакти. У 80% випадків гепатит С переходить у хронічну форму. Хворий може не мати жодних симптомів, але згодом дізнається про фіброз, цироз чи навіть рак печінки. Щеплення від гепатиту С немає, а заразитися можна під час нестерильних медичних чи немедичних (косметичних) процедур – в кабінеті стоматолога, в тату або манікюрному салоні.
Виявлення захворювання на ранніх стадіях – пріоритет №1
Результати проведених тестувань населення невтішні. Приміром, у 2016 році під час акції до Всесвітнього дня боротьби з вірусними гепатитами ми протестували на вулицях українських міст 3800 людей – у 8,5% випадках результат був позитивний.
У липні 2015-го у партнерстві з Міністерством оборони України та Нацгвардією ми протестували велику кількість військовослужбовців, нацгвардійців, поліцейських та добробатівців (всього близько 4,5 тисяч людей). 4% результатів швидких тестів виявилися позитивними. У військових шпиталях, де тестували важкопоранених, гепатит С був виявлений у кожного десятого.
Серед учасників бойових дій є значна кількість носіїв вірусу гепатиту С. Це пояснюється тим, що бійці мають справу з кров’ю, коли надають допомогу одне одному, а стан польових медичних пунктів буває різним. Тут інколи складно дотримуватися вимог інфекційного контролю, не вистачає разових медичних інструментів та матеріалів. За інформацією Міністерства оборони, станом на листопад 2017 року близько 600 військових, учасників АТО, інфіковані гепатитом С. Це підтверджені випадки, непідтверджених – у рази більше.
Отже, йдеться про значну кількість наших громадян – від одного до двох мільйонів людей в Україні. Це означає достатньо високий ризик практично для кожного. Тож першочергове завдання, яке стоїть на шляху до зупинення поширення гепатиту С – це доступ до швидкого тестування для всіх.
Зараз є можливість купити швидкий тест за 70-100 гривень у звичайній аптеці, десь можна перевіритись на гепатит С в Центрах первинної медико-санітарної допомоги, неурядових організаціях, які займаються профілактикою ВІЛ. Тест безкоштовний, а результати анонімні та конфіденційні. В разі позитивного результату можна отримати оперативну рекомендацію щодо подальших кроків.
Лікування є
Коли ми почали займатися допомогою хворим, курс лікування від гепатиту С противірусними препаратами попереднього покоління коштував десятки тисяч доларів. І навіть таке лікування, ефективність якого не дотягувала і до 40%, було недоступним більшості хворих українців. Саме з тих часів у суспільстві міцно укорінилося уявлення про гепатит С як про невиліковну смертельну хворобу з підступною назвою «лагідний вбивця».
Але сьогодні вірусний гепатит С – виліковний. Лікування препаратами прямої противірусної дії (далі – ПППД) передбачає, як правило, прийом 1 капсули на день протягом трьох місяців. Ці препарати добре переносяться та практично не мають побічних реакцій, а також дають надзвичайно високий показник ефективності лікування – близько 95%. І такі вражаючі результати досягнуто не десь за океаном, а тут, в Україні.
Сучасні препарати для лікування гепатитів нещодавно були включені до Національного переліку лікарських засобів та закуповуються міністерством за бюджетні кошти. У 2016–2018 роках МОЗ закупив декілька тисяч курсів ПППД для лікування гепатиту С у дорослих. Такі препарати мають бути у кожній області. Більш того, деякі області та міста додатково закупляють препарати для лікування гепатитів за кошти місцевих бюджетів.
Але розширення закупівель недостатньо, щоби викорінити захворювання. Відповідно до рекомендацій ВООЗ, має бути розроблена і втілена стратегія викорінення гепатиту С з України.
На рівні держави маємо визнати: зі захворюванням на вірусний гепатит С є серйозна проблема, яку потрібно спільно і невідкладно вирішувати. А також збагнути – жодна людина в світі не зможе пройти тест за вас.
Про автора