Щороку в усьому світі проводиться тиждень імунізації, ініційований Всесвітньою організацією охорони здоров’я. Цього року тиждень імунізації відзначають з 21 по 26 квітня і має на меті привернути увагу світової спільноти до важливості колективних дій та відповідальності зі зміцнення громадського імунітету та імунітету кожної людини окремо.
Вакцинацію широко використовують з метою профілактики інфекційних хвороб, обмеження передачі інфекцій. За допомогою вакцин можливо попередити страждання людей, інвалідність, смерть у середньому 2 мільйона людей в світі щорічно.
Багато визначних мікробіологів, епідеміологів, інфекціоністів заслуговують на те, щоб їх імена були вписані в історію медицини золотими літерами. Завдяки їх ерудиції, творчості, самопожертві винайдені засоби профілактики та лікування інфекційних хвороб.
Зародження мікробіології відноситься до ХVІІ століття, коли голландець А. Левенгук побачив мікроорганізми за допомогою лінз, відшліфованих ним власноруч. Лікар Д.С. Самойлович перший в історії науки намагався за допомогою мікроскопа знайти збудника чуми, запропонував для попередження захворювання вводити здоровим людям гній з чумної виразки, перевірив це на собі.
Загальновідомі великі відкриття Л. Пастера, Р. Коха, А.М. Безредки про роль мікробів у виникненні та розвитку заразних хвороб. Л. Пастером були виготовлені вакцини проти сибірської виразки і сказу, які відіграли велику роль у боротьбі з цими захворюваннями.
Отримані вченим докази неможливості самовільного зародження мікробів слугували теоретичною передумовою для розвитку стерилізації і дезінфекції. Р. Кох відкрив збудників туберкульозу та холери, збагатив мікробіологію новими лабораторними методами.
І.І. Мечнікову належить заснування вчення про імунітет, глибокі дослідження сифілісу, туберкульозу, холери. На собі вчений довів заразність крові хворих на поворотний тиф та холеру. М.Ф. Гамалія організував другу в світі і першу в нашій країні Пастерівську станцію для щеплень проти сказу в Одесі.
Дослідження Д.І. Івановського встановили існування вірусів – збудників хвороб, невидимих за допомогою кращих сучасних мікроскопів. С.П. Боткін вперше висловився за інфекційну природу гепатиту, цю хворобу довгий час називали хворобою Боткіна. Він створив вчення про циклічність перебігу інфекційних хвороб.
Завдяки кампанії імунізації, запровадженій ВООЗ у 1967-1977 роках, була ліквідована натуральна віспа, від якої помирав кожний четвертий хворий. Досяжною метою вважають ліквідацію поліомієліту.
З початку боротьби з поліомієлітом вдалось врятувати від паралічу близько п’яти мільйонів людей, знизити захворюваність на 99%. За період з 2000 по 2007 роки смертність від кору в усьому світі знизилась на 74%, за оцінками з 750000 до 193000 смертей, а в деяких регіонах (Афганістан, Пакистан, Сомалі, Судан) – на 90%. Перед Україною та іншими країнами стоїть завдання ліквідації цієї хвороби.
У своєму виступі на Глобальному форумі з питань охорони здоров’я в лютому поточного року Генеральний директор ВООЗ доктор Маргарет Чен відмітила, що завдяки цілому ряду фінансових інновацій в галузі імунізації вперше за останні роки знизився нижче 10-мільйонної відмітки показник дитячої смертності від інфекційних захворювань і, за оцінками, склав 9,2 мільйона випадків смерті в минулому році.
Доступ до антиретровірусної терапії, яка продовжує життя при ВІЛ/СНІДі та попереджує інфікування новонароджених від ВІЛ-інфікованих матерів, був розширений до 3 млн. людей в країнах з низьким та середнім рівнем прибутків. Деякі країни добились стійкого прогресу в боротьбі з туберкульозом. Фінансування протималярійних заходів досягло рівня в один млрд. доларів. Вакцина від гепатиту В регулярно вводиться дітям в 147 із 192 країн-членів ВООЗ.
На сьогодні в світі ліцензовані або знаходяться на стадії розробки деякі нові вакцини, що дозволить найближчим часом позбутися таких тяжких інфекційних хвороб як ротавірусна діарея (1,9 млн. смертей щорічно), пневмококова інфекція (2 млн. смертей щорічно), рак шийки матки, викликаний папіломавірусом людини (500 тис. випадків захворювання та 240 тис. смертей жінок щорічно).
В Україні заходи з профілактичної вакцинації запроваджені на державному рівні. З метою попередження інфекційних захворювань проводиться рутинна імунізація населення проти 10 інфекцій: дифтерії, правця, кашлюку, поліомієліту, туберкульозу, вірусного гепатиту В, кору, епідемічного паротиту, краснухи, Hib-інфекцій.
Абревіатура Hib означає назву збудника Haemophilus influenzae типу b, який викликає у дітей пневмонії, менінгіти. Цей збудник зумовлює в світі 3 млн. важких захворювань, з яких понад 450 тисяч закінчуються летально, у третини дітей, що перехворіли, виникають паралічі, туговухість та інші ускладнення. На сьогодні вакцина проти Hib-інфекцій включена до Національних календарів щеплень 137 країн світу, в тому числі всіх країн ЄС.
Ра.й акушер-гінеколог К.Григоренко
Про автора